Smiley’er på plads på ni af ti kontrollerede virksomheders hjemmesider

En kontrolkampagne i november-december 2008 viser en væsentlig fremgang i antallet af virksomheder med kontrolrapporter på deres hjemmesider. Hver tiende virksomhed mangler dog stadig smiley’en.

1.725 virksomheder blev kontrolleret i forbindelse med kontrolkampagnen. 

1.054 (61%) af virksomhederne havde en hjemmeside, hvor de markedsfører deres fødevarer. De har derfor pligt til at vise kontrolrapporterne på deres hjemmeside – eller linke til dem her på findsmiley.dk.

91% af disse virksomheder fik kontrolresultatet 1, fordi rapporterne blev vist som de skal. 219 af virksomhederne blev dog vejledt om, hvordan linket skulle anbringes m.v.

Ingen virksomheder fik bøder, men 4% fik en indskærpelse, fordi de hverken havde link eller rapporter på deres hjemmeside.

Resultatet for hele landet og de enkelte kontrolafdelinger ses nedenfor.

Resultat  Nord Syd Øst
Kontrolafdeling Aalborg Viborg Herning Århus Vejle Esbjerg Haderslev Odense Ringsted Rødovre Bornholm I alt
Smiley på hjemmesiden 134 43 83 135 80 35 31 85 153 168 15 962
% storsmilende smiley
92% 94% 95% 93% 92% 78% 100% 92% 93% 85% 100% 91%
Smiley mangler 4 0 2 3 5 7 0 4 7 14 0 46
% indskærpelser 3% 0% 2% 2% 6% 15% 0% 4% 4% 7% 0% 4%
Tabellen viser antallet af virksomheder med hjemmesider, som skal vise smiley-kontrolresultaterne, og hvor mange procent der har fået henholdsvis den glade smiley og indskærpelses-smiley'en. (Tallene er baseret på forskellige opgørelser, hvorfor summerne ikke giver 100).

Kampagnen viste også, at flere engrosvirksomheder (69%) har hjemmesider end detailvirksomheder (58%). Detailvirksomhederne var lidt bedre til at følge reglerne end engrosvirksomhederne.

De nye regler trådte i kraft den 1. maj 2008. En kontrolkampagne i maj-juni viste, at kun 54% havde rapporterne på plads. Derfor blev denne kontrolkampagne gennemført i november-december. Kampagnen viser, at der er sket en meget væsentlig stigning i antallet af virksomheder, der linker korrekt.

En stor del af de kontrollerede virksomheder er restauranter. 92% af dem linkede som de skulle, hvilket er en anelse bedre end gennemsnittet.

Kravet om smiley’er på hjemmesiderne er en del af fødevareforliget i 2007, hvor der også blev strammet op på kravet om, at smiley-rapporterne skal være mere synlige i butikkerne, så forbrugerne og virksomhederne i højere grad kan bruge kontrolrapporterne til at vælge, hvem de vil handle med.

Læs pressemeddelelsen om resultatet af denne kontrolkampagne
Læs pressemeddelelsen om igangsættelsen af denne kontrolkampagne
Læs om kontrolkampagnen i maj - juni 2008
Læs mere om, hvordan smiley-rapporterne skal vises