Opfølgende og bestilte kontrolbesøg
Kontrollen følger op, når der bliver givet indskærpelser
Flere opfølgende kontroller
Når reglerne ikke bliver fulgt, får virksomheden en anmærkning. Det kan være i form af en indskærpelse, et påbud, et forbud, et bødeforlæg eller en politianmeldelse.
Kontrollen følger op på anmærkninger med ekstra kontrolbesøg.
Normalt kommer kontrollen tilbage én gang. Men det kan være nødvendigt med to eller flere ekstra kontrolbesøg for at sikre, at virksomheden får rettet varigt op.
I nogle få situationer kan opfølgningen ske ved, at virksomheden sender dokumentation til Fødevarestyrelsen til såkaldt 'skrivebordskontrol'.
Opfølgende kontrolbesøg betales af virksomheden.
Bestilte kontrolbesøg – hvornår?
Fødevareafdelingen bestemmer, hvornår den opfølgende kontrol skal gennemføres.
Du kan bestille kontrolbesøg
- efter 'skrivebordskontrol' og
- efter ejerskifte, hvor kontrollen ikke af sig selv kommer på besøg.
Hvis din virksomhed er 3. partscertificeret, kan du også bestille ekstra kontrolbesøg for hurtigere at opnå elite-status.
Bestilte kontrolbesøg har samme omfang som ordinære kontrolbesøg. Kontrollen skal ske senest 2 måneder efter, den er bestilt.
Siden er sidst opdateret: 01-09-2011
Kontakt: smiley@fvst.dk